Header Ads

Zenci kelimesi hakaret midir?

Solomon Northup’ın kölelik yıllarını anlatan Oscar Ödüllü 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret) filminden bir sahne.
          "Zenci" kelimesi hakaret midir? Birçoğumuz, siyahi bir vatandaşa "zenci" dersek ırkçılık olur mu diye düşünüyor ancak bu düşüncenin hiçbir dayanağı yok. Bu doğru bilinen yanlışı düzeltelim.

          "Zenci" sözcüğü Türkçeye Arapçadan girmiştir. Arapça "zenc" sözcüğü siyah anlamına gelir, zenci kelimesi de "siyahi" demektir. Dilimize Farsçadan giren siyah kelimesiyle tamamen eşanlamlı bir sözcüktür, aralarında hiçbir fark yoktur.

          Araplar, zencileri aşağılamak isterse Abid (köle, serseri) derler. Zenci kelimesi, bu coğrafyada hiçbir zaman aşağılama amaçlı kullanılmamıştır. Zenci kelimesinin kökeni Zanj'dir. Zanj, Svahili bölgesinin eski adıdır ve "Karaların Toprağı" anlamına gelir.

          Köle ticareti ile özdeşleştiği için hakaret kabul edilerek artık kullanılmayan "Negro" sözcüğü, Latince "Niger" (siyah) sözcüğünden gelmektedir. Geçmişte köleliğin yaygın olduğu ülkelerde negro, nigga, nigger gibi sözcükler hakaret olarak kabul edilir ve ırkçı bir ifade olduğu için kullanılmamaktadır.

          "Negro" sözcüğü, zaman zaman Türkçeye zenci olarak çevirilse de bu sadece büyük bir yanlıştan ibarettir. Zenci kelimesi, Türkçede hiçbir zaman "köle" anlamında kullanılmadığı için hakaret anlamı taşımaz. Zenci kelimesi siyahiler için de herhangi bir anlam ifade etmeyeceği için, bu kelimeyi kullanmanın hakaret ya da ırkçılık olduğunu sanmak; toplumda yaygın bir yanılgıdan başka bir şey değildir.

Hiç yorum yok