Header Ads

Film Önerisi: Mr. Nobody (2009)


          Başdöndüren kurgusu ile oldukça yaratıcı ve sıradışı bir film. Doğum, ölüm, yaşam, yaratılış, dünyanın sonu, zaman kavramı, zamansızlık, insan aklının alamayacağı spiritüel olaylar, geleceği görme, reenkarnasyon gibi birçok konuyu içerisinde barındırıyor ve filmin karmaşık kurgusu izleyiciyi çıkmaz sokaklara sokuyor. Ve aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini gösteriyor.

          Yönetmen Jaco Van Dormael, seyirciye sonsuz olasılıklar evrenini ve giderek karmaşıklaşan karar verme sürecini göstermeyi amaçladığını söylüyor. Bir satranç terimi olan Zugzwang filmin ana düşüncesini oluşturuyor ve filmin en can alıcı repliğinde buna değiniliyor. Kaos ve büyük patlama teorisi, kelebek etkisi teorisi, güvercin hurafesi ve uzay-zaman ilişkisi, filmde kullanılan psikolojik ve felsefi unsurlardan bazıları. Latince'de "Nobody" anlamına gelen "Nemo" ismi de özellikle seçilmiş. Filmde karakterlerin farklı yaşlardaki hallerini canlandıran tüm oyuncuların, olağanüstü performans sergilediklerini söylemek mümkün.

          Değeri sonradan anlaşılan filmlerden biri olan Mr. Nobody, 47 milyon dolara mal olarak Belçika film endüstrisinin en pahalı yapımı olmasına rağmen gişede ancak 2,3 milyon dolar gelir elde edebilmiş. Ne yazık ki o dönem ülkemizdeki sinemalarda da gösterime girmemişti. İzlemediyseniz, hayata ve olaylara farklı bir açıdan bakabilmeniz için mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

IMDb puanı: 7,9 | PTV puanı: 8,5

Film Adı: Mr. Nobody (Bay Hiçkimse)
Türü: Bilimkurgu, Dram, Romantik, Fantastik - Süre: 2 saat 21 dakika
Yapım Yılı: 2009 - Vizyon Tarihi: 13 Ocak 2010 (Türkiye'de vizyona girmedi.)
Nerede çekildi? Kanada (Montreal, Ottowa, Kirkland), Almanya (Leipzig, Berlin), Belçika (Hasselt, Brüksel)

Yönetmen: Jaco Van Dormael
Senaryo: Jaco Van Dormael
Oyuncular: Jared Leto (Nemo), Sarah Polley (Elise), Diane Kruger (Anna), Linh Dan Pham (Jean), Rhys Ifans (Nemo'nun babası), Natasha Little (Nemo'nun annesi), Toby Regbo (Nemo'nun gençliği), Thomas Byrne (Nemo'nun çocukluğu), Juno Temple (Anna'nın gençliği), Clare Stone (Elise'in gençliği), Audrey Giacomini (Jean'in gençliği), Daniel Mays (Gazeteci).

Filmin konusu: 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Nemo'nun hikayesi. Ölüm döşeğindeki Nemo, genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır...

Hiç yorum yok