Header Ads

Hadi Türkmen kimdir?


          Köle ticaretinin tüm dünyada yaygın olduğu yıllarda Afrika'dan Anadolu'ya getirilmiş bir aileden geliyor Hadi Türkmen. Ailesi, 1923 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi'nde Girit'ten gelip Ege'ye yerleşmiş. 1949 yılında dünyaya gelen Hadi Neşet Türkmen, ülkemizi boks dalında temsil etmiş, bir dönem ringlerdeki başarısıyla adından söz ettiren eski bir sporcu.

          Hadi Türkmen, boksu bıraktıktan sonra da spordan uzaklaşmadı ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekilliği, 103 golle şampiyon olan Fenerbahçe'de yöneticilik, Davutpaşa Kulübü Başkanlığı, TÜFAD Genel Başkanlığı gibi birçok görevde bulundu. 3.Lig Kulüpler Birliği'nin kurucu başkanı oldu. TFF Başkan Vekili olduğu dönemde Alaattin Çakıcı tarafından istifa etmesi için tehdit edildiği ve konuyu başkan Haluk Ulusoy'a açmasına rağmen hiçbir destek göremeyince görevinden istifa etttiği konusundaki açıklamaları basında yer buldu.


           İş dünyasının da önemli isimlerinden biri olan Türkmen, tekstil sektöründe faaliyet gösteren Türkmen Kadife'yi kurdu, İTO Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Ekonomik kriz döneminde Barter Sistemi'ni ülkemize getirip tanınmasını sağlayan Türkmen, Bursa'da İpekiş Fabrikası Genel Müdürlüğü'nden emekli oldu. Bir dönem Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde pazarlama teknikleri dersi verdi ve Fotomaç gazetesinde köşe yazıları yazdı. Türkmen, ayrıca Uganda Fahri Konsolosu olarak iki ülkenin yakınlaşması için çaba sarf etti.

          2009 yılında Şeker hastalığı nedeniyle önce ayak parmakları, daha sonra Çapa Tıp Fakültesi'nde sol bacağı diz kapağından, GATA'da sağ bacağı kalçadan kesildi. 2010'da Ankara Bilkent'teki TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'ndeyken aldığı haber sonrası FIFA doktoru Opr.Dr. İsmail Baloğlu ile birlikte Almanya'ya gidip 1.5 aylık tedavi sonrası iki bacağına da protez takıldı.


           Hadi Türkmen, ülkemizde Ampute Futbol'un temellerini atan adam olarak da tarihe geçti. GATA'da tedavi gördüğü dönemde ilk ampute futbol takımının kurulmasını sağlayan Türkmen, 2009 yılında yıllarca yöneticilik yaptığı Türkiye Futbol Federasyonu'nun Ampute Futbol Ligi'ni kurmasını ve maçların TRT'den yayınlanmasını sağladı. Hadi Türkmen, aynı zamanda Ampute Milli Takımı'nın en önemli oyuncularından biri olan Barış Telli'yi her zaman destekleyen ve onun ilk koşu protezini yaptıran kişiydi.

          Ampute futbolunun kamuoyu tarafından tanınması için 2010 yılında Ödül Töreni ve Şöhretler Maçı organize eden Hadi Türkmen; törende şöyle konuşmuştu.

"Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. Ben de ampute futbolcularla aynı durumda olduğum için onları anladım. Ampute futbolcuları cesaretlendirmek lazım. Bu onların hayata uyumu için de önemli."

           Şeker hastalığı yüzünden tüm kalp damarları değişen ve iki bacağını kaybeden Hadi Türkmen, son zamanlarında %90'a yakın görme kaybına uğradı ve haftada 3 gün diyalize bağlı olarak yaşadıktan sonra 7 Kasım 2012'de Bursa'nın Mudanya ilçesindeki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 63 yaşında hayatını kaybetti.

           Hepimizin bildiği gibi Ampute Milli Takımımız, geçen ay Avrupa Şampiyonu oldu. Bugün ampute fubolumuz bu seviyelere geldiyse bunda en büyük pay hiç kuşkusuz Hadi Türkmen'e ait. Bize de buradan onu bir kez daha anmak ve bu başarıyı ona armağan etmek düşüyor.

Hazırlayan: Çetin KUZU
Sitemizde yayınlanan içeriklerin tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Fenerbahçe'nin 103 golle şampiyon olduğu sezonda yöneticilik yapan Hadi Türkmen, tribünleri selamlıyor.

Hiç yorum yok