Header Ads

IQ’su Einstein’ı bile geçen otistik dahi Jacob Barnett!


          26 Mayıs 1998'de ABD'nin Indiana eyaletinde dünyaya gelen Jacob "Jake" Barnett, anne ve babası tarafından okula kayıt ettirilmeye götürüldüğünde öğrenme güçlüğü yaşadığı ve okulda öğrenemeyeceği cevabını aldı. Çocuklarını doktora götüren aile, Jacob'da Otizm'in bir türü olan Asperger Sendromu olduğunu ve sadece ayakkabılarını bağlamak gibi basit şeyleri öğrenebileceği bilgisini aldı. Oysa annesi, Jacob’ın doktordan eve gelene kadar gördüğü tüm sokakların isimlerini ezberlediğini gözlemledi.

          Jacob’ın inanılmaz bir hafızası vardı. 5 bin parçalı yapbozu kolaylıkla yapan Barnett, ailesi gittiği her yerin haritasını detaylı bir şekilde ezberinden çizebiliyordu. Barnett'ın üstün zekasını fark eden ailesi de soluğu uzmanların yanında aldı. Yapılan testler sonucunda, IQ'sunun 170 olduğu saptandı ve IQ'sunun 160 olduğu tahmin edilen Einstein'ı geçtiği şeklinde yorumlandı. Özel eğitimler verilmeye başlanan Barnett, tüm bir lise müfredatını 2 hafta gibi kısa bir sürede öğrendikten sonra üniversiteye başvurdu. 8 yaşındayken Indiana Üniversitesi'nde astrofizik ve yüksek matematik derslerine girmeye başladı. 9 yaşındayken Einstein’in Görecelik Kuramı üzerine çalışmak için Purdue Üniversitesi’ne gitti. Jacob, bugün kuantum fiziği üzerine master yapan iyi bir öğrenci. Otizmli Barnett, ders saatlerinden sonra sınıf arkadaşlarına nezaketen özel dersler de veriyor.

          170 IQ'lu otistik dahi Jacob Barnett, sadece 1 hafta içinde kendi kendine kalkülüs, geometri ve trigonometri öğrendi. Matematikteki en ileri düzey konseptlerden bazılarıyla uğraşarak üniversite profesörlerini şaşırttı. Nobel Ödülü'nü kazanma yolunda hızla ilerleyen Jacob Barnett için Princeton Üniversitesi’nden Prof. Scott Tremaine şöyle diyor;

Jacob’ın şu an üzerinde çalıştığı teori, astrofizik ve teorik fizikteki en zor problemleri içeriyor. Bunları çözen kişi Nobel Ödülü'ne layık görülecektir.

          Küçük dahinin annesi Kristine Barnett, 2013 yılında "The Spark: A Mother's Story of Nurturing, Genius and Autism" isimli kitabında oğlunun yaşadıklarını detaylarıyla anlattı.

          Jacob Barnett, 2012 yılında “Bildiklerinizi Unutun” isimli unutulmaz bir TEDx konuşması yapmış ve bu video izlenme rekorları kırmıştı. Aşağıdaki videoda altyazı seçeneği mevcut. Sağ alttaki Ayarlar menüsünden Dil Seçeneği'ni Türkçe olarak ayarlayarak izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok