Header Ads

Öğretmenler Günü neden 24 Kasım'da kutlanıyor?


          1994’ten beri UNESCO tavsiyesiyle dünyada birçok ülkede her yıl 5 Ekim günü "Öğretmenler Günü" olarak kutlanıyor. Peki, Türkiye'de neden 24 Kasım günü kutlanıyor? Bunun nedenini ve tarihçesini hep birlikte okuyalım.

          Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Yeni Türk Devleti’nin büyük sorunlarından birisi de okuma yazma oranını artırmak ve eğitimi geliştirmekti. 1928 yılında Harf İnkılabı ile birlikte Arap harfleri kaldırılıp bugün kullandığımız alfabe kabul edildi. Harf inkılâbının yapılmasından sonra halk okumaya büyük ilgi gösterdi. Atatürk, herkesin okuryazar olması için çalışmalar başlatılmasını emretti. Okula gidememiş, okul çağı geçmiş bütün insanlar okuryazar yapılması amacıyla okuma-yazma öğreten okullar açılmaya başlandı. Bu okullara Millet Mektepleri adı verilmişti. 11 Kasım 1928 günü Bakanlar Kurulu'nun aldığı bir kararla Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanı verildi. Atatürk, bu unvanı 24 Kasım’da kabul etti.

          Atatürk’ün 100. doğum yılı olan 1981 tarihinden itibaren 24 Kasım'ın Öğretmenler Günü olarak kutlanması karara bağlandı ve o tarihten itibaren ülkemizde her yıl 24 Kasım'da kutlama ve etkinlikler yapılmaya başlandı.

Dünya'da Öğretmenler Günü ne zaman kutlanıyor?


          Öğretmenler Günü, 1994'ten bu yana dünyanın birçok ülkesinde UNESCO'nun tavsiyesiyle 5 Ekim olarak kabul edilmektedir. Bu günün seçilme nedeni; 1966 yılında Paris’te gerçekleşen Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı'nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) tarafından Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi'ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümü olmasıdır.

          Dünyada genel olarak 5 Ekim tarihi kabul edilse de farklı tarihlerde kutlayan ülkeler de var. Örneğin; Avustralya'da 5 Ekim'de genellikle okullar tatil olduğu için ekim ayının son cuma günü Öğretmenler Günü olarak kabul ediliyor. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'da evrensel eğitimin ilk savunucularından Jan Amos Comenius'un doğum yıldönümü olan 28 Mart günü, Hindistan'da eğitime büyük katkıları olan eski devlet başkanı ve Prof. Dr. Sarvepalli Radhakrishnan'ın doğduğu 5 Eylül günü, Peru'da ilk öğretmen okulunun kurulması sebebiyle 6 Temmuz günü seçilmiştir. 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, BAE, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) ise her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Hiç yorum yok