Header Ads

Zugzwang nedir?


          Satrançta yapılabilecek en iyi hamle, hamle yapmamak olursa bu duruma "Zugzwang" denir. Satranç terminolojisine Almancadan geçen, Zug (hamle) ve Zwang (zorlama) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş bir sözcüktür.

          Satranç sonsuz ihtimalli bir oyundur ancak zugzwang olarak ifade edilen kavram, tüm ihtimalerin tükendiği anı ifade eder. Bir hamle yapmak zorundasındır ve yapacağın hamle sana oyunu kaybettirecektir, zira yapabileceğin tüm hamleler tükenmiştir. Sıra sendedir ve karşı tarafa devretme şansın da yoktur, ya oynarsın ya da sonsuza dek o tahtanın başında beklersin. Zugzwang terimi, Alman edebiyatında kişinin hayatta umudunun olmaması veya kendini kaybetmesi durumu için de kullanılır.

          Zugzwang kavramı, 2009 yapımı Mr. Nobody filmine de konu olmuş ve aşağıdaki alıntıda olduğu gibi birçok sahnesinde bu terime atıf yapılmıştır.

Önceden, neler olacağını bilmediğinden seçim yapamıyordu. Şimdiyse neler olacağını bildiği için seçim yapması imkânsızlaştı. Satrançta yapılabilecek en iyi hamle, hamle yapmamak olursa buna zugzwang denir. Hiçbir seçim yapmadığınız sürece her şeyi mümkün kılarsınız.

Hiç yorum yok