Header Ads

4 Aralık Dünya Madenciler Günü


           Dünya Madenciler Günü, tüm dünyada 4 Aralık günü kutlanmaktadır. Roma İmparatorluğu zamanında, babasının gazabından kaçarak İzmit yakınlarında madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve çalışmakta olan madencileri koruduğuna inanılan Santa Barbara'nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi, önce Anadolu'da daha sonra da Avrupa ve tüm dünyada "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanmasına neden olmuştur. Santa Barbara, madenciliğin piri olarak kabul edilmektedir.

           Aydınlık için karanlığı kazan emekçi maden işçilerinin gününü buradan kutluyoruz ancak maalesef ülkemizde madencilerimiz facialarla anılıyor. Yılbaşından bu yana ülkemizde 84 madenci iş kazalarında hayatını kaybetti. Geçen yıla baktığımızda; 17 Kasım 2016'da Siirt'in Şirvan ilçesindeki özel maden ocağında meydana gelen heyelan sonucu 10 işçimizin, 28 Ekim 2014'te Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden faciasında 18 maden emekçisinin su baskını sonucunda mahsur kalarak yaşamını yitirdiğini görüyoruz. 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 işçi hayatını kaybetmiş ve cumhuriyet tarihinin en ölümlü kazası yaşanmıştı.

           Kömür üretiminde dünyanın 28. ülkesi olan Türkiye'yi, dünyanın en büyük kömür üreticisi olan Almanya ile karşılaştırdığımızda durumun hiç de iç açıcı olmadığını görüyoruz. Almanya'da 2013 ekim ayına kadar 40 yıllık süre zarfında hiç ölüm meydana gelmedi. 2013 yılında Almanya'nın Thüringen eyaletindeki bir maden ocağında meydana gelen gaz sızıntısı sonucu 3 işçinin hayatını kaybetmesi, Almanya'nın son 44 yıldaki tek can kaybı oldu. Almanya'da madenciliğin tamamen devlet kontrolünde yapılması, ülkemizde ise 2004'ten sonra özelleştiriliş olmasi bu farkı yaratan en önemli etkenlerden biri olarak görünüyor.

Hiç yorum yok