Header Ads

Mısır'ın adı nereden geliyor?


          Mısır ülkesinin adı nereden geliyor? Yediğimiz mısır ile bir alakası var mı? Dünyada Egypt diye bilinen bu ülkeye biz neden "Mısır" diyoruz? Birçoğumuzun merak ettiği, aklımıza takılan bu sorulara bir yazı ile cevap verelim istedik.

          Mısır ülkesinin adı; Arapçada "büyük şehir, metropol, başkent" gibi anlamlara gelen Mısr (مِصْر) kelimesinden gelmektedir. Örneğin eski metinlerde hep "Mısr-ı Kâhire" ifadesi geçer ve "Kâhire şehri" anlamına gelir. Kâhire, ülkenin ve o coğrafyanın en büyü şehri olduğu için "Mısr" ifadesi zamanla ülke ismine dönüşmüştür.

          Bizim "Mısır" diye bildiğimiz ülkenin resmi adı Cumhûriyyetü Mısr el-Arabiyye'dir ve dilimize "Mısır Arap Cumhuriyeti" olarak çevrilebilir. Yani bizim bu ülkeye Mısır dememizin garip bir tarafı yoktur. Peki bu ülke tüm dünyada neden Egypt diye biliniyor?

          Egypt, İngilizce bir kelime olsa da kökeni Yunancadan gelmektedir. Egypt, Yunanca "Aigyptos" kelimesinden gelmektedir. (Yunanca "ai" Türkçede "e" gibi okunur, Yunanca "y" harfi ise Türkçedeki "i" şeklinde okunur) Egypt yani Aigyptos kelimesinin kökeni ise "Kıpti" kelimesinden gelmektedir. Kıptîler, Mısır'ın en eski halkıdır ve şu an Mısır'da yaklaşık 15 milyon Kıpti yaşamaktadır.

          Özetleyecek olursak; Türkçe'de kullandığımız "Mısır" kelimesi Arapçadan, İngilizcede kullanılan "Egypt" kelimesinin kökeni ise Yunancadan gelmektedir. Bu bilgiler, 'Mısır ile Egypt ne alaka?' diye soranlara cevap olacaktır sanırım.

          Meraklıları için birkaç küçük bir bilgi daha vererek yazımızı noktalayalım. Mısır'a adını veren başkenti Kahire'nin (İngilizce; Cairo) kökeni ise; Arapçada "üstün, galip gelmek" anlamına gelen "Kāhir" kelimesinden gelmektedir. Kāhire ismi; Fâtımîler döneminde konmuştur ve "düşmanlarını ezip geçen, kahreden şehir" anlamına gelir.

          Mısır bitkisine neden bu isim verilmiş peki? Mısır bitkisinin anavatanı Amerika kıtasıdır ve İngilizcede "Corn" olarak geçer. Mısır, 1600 yıllarına kadar ülkemizde pek bilinmemekteydi. Mısır bitkisine yabancı olduğumuzdan ve o yıllarda Mısır; ülkemize İskenderiye Limanı'ndan yani Mısır'dan geldiği için başlangıçta "Mısır buğdayı" denmiş, daha sonra sadece Mısır olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yani ülke adı olan "Mısır" ile bitki için kullanılan "mısır" kelimelerinin de dolaylı yoldan bağlantısı vardır.

Hiç yorum yok