Header Ads

UEFA Uluslar Ligi nedir?


          UEFA Avrupa Uluslar Ligi, ülkeler arasında oynanan hazırlık maçlarının yerini alması amacıyla UEFA tarafından planlanan bir organizasyondur. Uluslar Ligi, Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılım hakkı sağlaması açısından da önem taşıyor. Avrupa Şampiyonası'na katılacak son 4 takım bu turnuva sonucunda belirlenecek. Turnuva için ilk olarak 2011'de harekete geçilmiş ve 2014'te Astana'da bu format ortaya atılmıştı.

          Uluslar Ligi statüsüne göre UEFA'ya üye 55 ülke, 4 farklı kümede mücadele edecek. A Ligi ve B Ligi'nde 12 ülke, C Ligi'nde 15, D Ligi'nde ise 16 ülkenin milli takımları mücadele edecek. Gruplarda lider olan ülkeler bir üst lige yükselirken; sonuncu olan takımlar ise bir alt lige düşecek. Her ligde Euro 2020'ye katılamayan en çok puana sahip 4 ülke Mart 2020'de Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine gidecek takımı belirlemek için play-off maçları yapacak.

          UEFA Avrupa Uluslar Ligi grupları kura çekimi, 24 Ocak'ta İsviçre'de yapıldı. Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın B Ligi 2.Grup'taki rakipleri İsveç ve Rusya oldu.

          İlk maçlar 6-8 Eylül 2018'de oynanacak, son maçlar 18-20 Kasım 2018 haftasında yapılacak. Finallerin kurası 2018 Aralık ayında yapılacak ve finaller 5-9 Haziran 2019 tarihlerinde oynanacak. UEFA Euro 2020 Play-Off kurası, 22 Kasım 2019'da çekilecek ve play-off maçları 26-31 Mart 2020'de oynanacak.


HANGİ ÜLKE, HANGİ LİGDE?
A Ligi: Almanya, Portekiz, Belçika, İspanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, İtalya, Polonya, İzlanda, Hırvatistan, Hollanda.

B Ligi: Türkiye, Avusturya, Galler, Rusya, Slovakya, İsveç, Ukrayna, İrlanda Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Kuzey İrlanda, Danimarka, Çekya.

C Ligi: Macaristan, Romanya, İskoçya, Slovenya, Yunanistan, Sırbistan, Arnavutluk, Norveç, Karadağ, İsrail, Bulgaristan, Finlandiya, Kıbrıs Rum Kesimi, Estonya, Litvanya.

D Ligi: Azerbaycan, Makedonya, Belarus, Gürcistan, Ermenistan, Letonya, Faroe Adaları, Lüksemburg, Kazakistan, Moldova, Liechtenstein, Malta, Andorra, Kosova, San Marino, Cebelitarık.

FORMAT NASIL?
          UEFA Uluslar Ligi'ndeki A, B, C ve D liglerinde gruplarını lider bitiren takımlar, kendi aralarında Dörtlü Final oynayacaklar. Liderler, Euro 2020 elemeleri sonucu katılım hakkı kazanmışsa söz konusu ligden ondan sonra en yüksek puana sahip takımlar Dörtlü Final'e katılacak.

          A, B, C ve D liglerinde dörtlü finallerin kazananları Euro 2020'ye katılacak. Gruplarda lider olan ülkeler bir üst lige yükselirken; sonuncu olan takımlar ise bir alt lige düşecek. Örneğin; Türkiye, B Ligi 2. Grup'ta son sırayı alırsa, sonraki turnuvada C Ligi'nde mücadele edecek.


KURA ÇEKİMİ ve GRUPLAR
          24 Ocak 2018'de İsviçre’nin Lozan kentinde çekilen kuralar sonucunda UEFA Uluslar Ligi'nde grup eşleşmeleri belli oldu. Kuzey İrlanda, Danimarka ve Çek Cumhuriyeti ile birlikte 3. Torba'da yer aldığı için bu takımlarla eşleşmeyen Türkiye, B Ligi 2. Grup'ta Rusya ve İsveç ile eşleşti. Tüm eşleşmeleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Hiç yorum yok