Header Ads

Yeşilçam'ın gülen yüzü; Adile Naşit


          30 sene önce bugün kaybettiğimiz Yeşilçam'ın gülen yüzü Adile Naşit'i özlemle anıyoruz. 57 yıllık hayatına sığdırdığı güzellikleri, bize bıraktığı hatıraları ve pek bilinmeyen yönlerini sizler için kaleme aldık.

          Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Naşit, 17 Haziran 1930'da İstanbul'da dünyaya gelir. Babası komedyen Komik Naşit Efendi, annesi de bir tiyatro oyuncusu olan Amelya Hanım'dır. Babası Komik-i Şehir Naşit Efendi, dönemin efsanesidir. Koca bir kent gülmek için gelir onu bulur, oyunu için kuyruklar oluşur; bir tuluat ustasıdır Naşit Bey. Tiyatrosunda oyuncu olarak çalışan Kantocu Amelia Hanım ile tanıştığında Leman Hanım ile evlidir Naşit Efendi. Gönlünü kaptırdığı Kemani Yorgo Efendi'nin kızı Amelya Hanım ile ilişkileri bir süre gizli bir şekilde sürer, daha sonra evlenirler ve bu evlilikten iki çocukları olur; Adile ve Selim Naşit...

          1943 yılında babasını erken yaşta kaybedince Adile Naşit ve Selim Naşit Özcan için zor yıllar başlar. İkisi de tiyatrocu olmak istemektedir ancak bir yandan da geçim derdi vardır tabi ki. Adile, Kasımpaşa'da bir konfeksiyon atölyesinde işe girer; küçük Selim de babasının erken ölümü üzerine okulu bırakır, bir kaportacıda boyacı olarak çalışmaya başlar. Adile'nin şans imdadına yetişir, 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatrosu'na çocuk oyuncu olarak girer. Gerçek adı Adela Özcan olan usta oyuncu, Adile Naşit adını da burada alır. Şehir Tiyatrosu'ndan sonra 1954-60 arasında Muammer Karaca  Tiyatrosu'nda, 1961'de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte kurdukları Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra, 1963-1975 arasında Gazanfer Özcan - Gönül Ülkü Tiyatrosu'nda çalışır.

          1947 yılında "Yara" filmiyle 40 yıl sürecek sinema yolculuğuna ilk adımını atar ancak 1970'e kadar çok fazla önemli rollerde yer alamaz. 1970-1987 yılları arasında yetmişten fazla filmde rol alır ve özellikle "Hababam Sınıfı" filmlerindeki Hafize Ana rolüyle herkesin gönlünde taht kurar. 1972 yılında Ertem Eğilmez filmlerinde oynamaya başlayınca ünlenen Adile Naşit, usta yönetmenin 15 filminde rol alır. Münir Özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki "Anne" rolleriyle sevilen Adile Naşit, Münir Özkul ile birlikte tam 25 filmde kamera karşısına geçer. 1976 yılında Uğur Dündar ve Hülya Koçyiğit ile birlikte oynadığı İşte Hayat filmiyle "En iyi kadın oyuncu" seçilerek Altın Portakal kazanır.


           1980 sonrası TRT'de yayınlanan Uykudan Önce isimli masal ve öyküler anlattığı çocuk programıyla Masalcı Teyze olarak anılmaya başlar ve o dönem büyük ilgi görür. Program, iki sene üst üste "Yılın En Başarılı Çocuk Programı" seçilir. Adile Naşit, filmlerde canlandırdığı anne karakterleri nedeniyle 1985 yılında "Yılın Annesi" seçilir.

         Karaca Tiyatrosu'nda kendisi gibi tiyatrocu olan Ziya Keskiner ile 1950 yılında evlenip Ahmet isminde bir çocuk sahibi olan Adile Naşit, kalbi delik olarak doğan oğlunu 1966 yılında henüz 16 yaşında kaybeder. Evladını kendi doğum gününde kaybettiği için, o günden sonra bir daha hiç doğum günü kutlamaz. Bitip tükenmez çocuk sevgisi de bu acı olaya dayanır muhtemelen. Eşi Ziya Keskiner'in Temmuz 1982'deki ölümünden sonra 1983 yılının sonlarında Cemal İnce ile evlenir Adile Naşit ve 1987 yılında bağırsak kanseri sonucu yaşamını yitirene kadar onunla evli kalır.

         57 yıllık hayatı birçok başarıya imza atsa da, yeri geldiğinde bir senede 15 film (1975) çekmiş olsa da maddi açıdan zorluklarla dolu bir hayat sürmüştü Adile Teyze. Hiçbir şey öyle uzaktan göründüğü gibi değildi. Bu sözleri de bize çok şey anlatmakta aslında;
"Evde ekmek olmazdı, komşuya giderdim. 'Çocuk köfte istiyor, biraz bayat ekmek varsa alabilir miyim' diye. Halbuki evde yiyeceğimiz bir lokma ekmeğimiz olmazdı."

          Bundan 30 yıl önce; soğuk bir 11 aralık günü kaybettik onu. Hababam Sınıfı'ndaki kahkahaları, Şabanoğlu Şaban'daki tavuk gibi ağlaması, Neşeli Günler'de turşu limonla mı sirkeyle mi yapılır tartışmaları hala akıllarda. İçi kan ağlasa da yüzünden kahkahalar hiç eksik olmazdı, bize hep tebessüm ettirmeyi başarırdı. Nur içinde yat Adile Teyze...

Yeşilçam'ın efsanelerinden Neşeli Günler'i tekrar izleyip tekrar tebessüm etmek isterseniz şöyle buyrun...

Hiç yorum yok