Header Ads

Ex Machina filmi nerede çekildi?


          Yapay zekâ ile ilgili çekilmiş en sıradışı filmlerden biri olan 2014 yapımı Ex Machina, İngiltere yapımı olmasına rağmen tamamına yakını Norveç'te çekilen bir film. Filmdeki büyüleyici ev, birçok izlecinin ilgisini çekmiş, nerede çekildiği konusunda merak uyandırmıştı.

          Ex Machina filminin büyük bölümü, şirket CEO'su Nathan'ın özel tasarlanmış dağ evinde geçiyor. Bu çekimler, Juvet Landscape Hotel'de yapılmış. Otel; Norveç'in Nordland iline bağlı Alstad kasabasındaki Valldal vadisinde yer alıyor.


          The Juvet Landscape Hotel, etrafındaki dağlar ve Valldola Nehri ile büyüleyici bir manzaraya sahip. Gecelik fiyatı yaklaşık 200 dolar olan otel, 9 adet ahşap panellerle yapılmış kulübeden oluşuyor. Her kulübede iki kişi kalabiliyor ve bazı kulübelere ulaşabilmek için çelik köprülerden geçmek gerekiyor. 25 metre karelik kulübeler; yatak odası, çalışma odası, banyo ve oturma odasından oluşuyor. Banyo ve yatak odası hariç her oda boydan boya pencerelere sahip. Bu sayede misafirler manzaranın keyfinden maksimum faydalanabiliyor. Ex Machina'da transparan cam duvarlar olsa da gerçekte iç duvarlar buzlu camdan. Banyolar ise filmde göründüğünden daha aydınlık. Filmdeki yemek odası, gerçek hayatta Juvet'in restoranı olarak hizmet veriyor. Hemen önündeyse içinde bir jakuzi bulunan Valldola Nehri manzaralı bir terası var.          Filmin başındaki ofis sahneleri ise İngiltere'nin başkenti Londra'daki Bloomberg Offices'ta çekilmiş. Filmle ilgili diğer detayları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Aşağıda ise bu büyüleyici yerin birkaç fotoğrafını daha sizlerle paylaşıyoruz.

Hiç yorum yok