Header Ads

Film Önerisi: Ex Machina (2015)


          Ex-Machina, görsel efektlerin değil de ilginç fikirlerin ön planda olduğu, yapay zekâyla ilgili çekilmiş en sıradışı filmlerden biri. Film, ağır bir tempoda ilerliyor ama hiç sıkmıyor. Zekice kurgulanmış ve izleyicinin birçok şeyi sorgulamasını sağlayan bir film. Aksiyon meraklılarına göre bir film olmadığını baştan söyleyelim, bu beklentiyle izleyenleri memnun etmeyecektir.

          Dünyanın en büyük internet arama motorunun sahibi rolündeki Nathan, elindeki tüm veriyi kullanarak Ava adında bir robot yaratıyor. Çalışanlarından Caleb'i Ava'yı test etmekle görevlendiriyor. Bundan sonra filmin çatışmasını üzerine kurduğu nihai soru ise şu; Ava, yaratıcısı dışında birini, zekâ ve bilinci olduğuna ikna edebilecek mi?

          Ex-Machina'daki yapay zekâ Ava, birçok açıdan insan gibi görünüyor, konuşuyor, hareket ediyor. Ama bu gözlemler, Ava'nın bilinçli olduğunun, insan gibi düşündüğünün bir kanıtı mı? İnsanlar gibi makinelerin de sadece dış dünyaya yansıttıklarını görebiliyoruz, iç düşüncelerini değil. Caleb ve Ava arasında olduğu gibi, başkaları hakkında bildiklerimiz; sadece onların bize gösterdikleriyle sınırlı. Film, bu özelliğimizin ne kadar insani ve ne kadar kusurlu olduğunu apaçık ortaya koyuyor.

IMDb puanı: 7,7 | PTV puanı: 7,0

Film Adı: Ex Machina
Türü: Bilimkurgu, Dram, Gizem - Süre: 1 saat 48 dakika
Yapım Yılı: 2014 - Vizyon Tarihi: 21 Ocak 2015 (Türkiye'de vizyona girmedi.)
Nerede çekildi? Norveç (Juvet Landscape Hotel, Valdall), İngiltere (Londra) Detaylar

Yönetmen: Alex Garland
Senaryo: Alex Garland
Oyuncular: Domhnall Gleeson (Caleb), Alicia Vikander (Ava), Oscar Isaac (Nathan), Sonoya Mizuno (Kyoko)

Filmin konusu: Caleb, dünyanın önde gelen internet şirketlerinden birinde çalışan bir yazılımcıdır. Günün birinde şirket içi bir yarışmayı kazanır ve ödül olarak şirketin gizemli CEO'su Nathan'ın herkesten uzakta, orman içindeki özel dağ evine bir hafta misafir olacaktır. Ancak Caleb'in bilmediği bir şey daha vardır: Bu misafirlik sırasında dünyanın ilk tamamlanmış yapay zekalı robotu olan Ava ile ilişki kurma deneyine katılması gerekecektir.

Hiç yorum yok