Header Ads

Şaşkınbakkal semtine ismini veren 'Şaşkın Bakkal'


          Anadolu Yakası'nın en eski semtlerinden biri olan Şaşkınbakkal'ın ismi nereden geliyor biliyor musunuz? Birçoğumuz, İstanbul'un bu şirin semtini ilk duyduğunda ismi garip gelmiş ve adının nereden geldiğini merak etmiştir. Hikayemiz, semte ismini veren "Şaşkın Bakkal" Ahmet Koşar'ın 1932 yılında o zamanlar kıraç toprakların bulunduğu Bağdat Caddesi'nde kiraladığı bahçe içinde sebze-meyve satmasıyla başlıyor.

          1914 doğumlu olan Ahmet Koşar, 1928'de Hafız Efendi'nin işlettiği bir manavda çırak olarak işe başlıyor ve 1932'de ise şu an Bağdat Caddesi'nin en meşhur mağazalarından birisinin faaliyet gösterdiği yerde, kardeşi Mehmet Koşar ile birlikte bahçe kiralayarak kendi dükkanını açıyor. Küçük bir bahçe kiralayan Ahmet Koşar, buraya bir bakkaliye açıyor ve önüne de birkaç sandık koyarak meyve-sebze satışı yapmaya başlıyor.

          Bağdat Caddesi, o zamanlar şimdikinden çok farklı, kuş uçmaz kervan geçmez kıraç topraklar. Sadece önünde tramvay işliyor ve yazlıkçıların Suadiye İstasyonu'na giderken önünden geçtiği bir yer. O yıllarda bu bölgede sadece birkaç tane köşk ve Erenköy Kız Lisesi var. O dönemde buradan geçen insanlar "Burada kime ne satacaklar. Bu insan şaşkın herhalde, burada hiçbir şey satılamaz" diye eleştiriyorlar. Aynı zamanda, çekilen telefon hattıyla bölgede telefonun ilk kullanıldığı yer olma özelliğini taşıyan ve bir süre "Telefonlu Manav" olarak da anılan bakkal, o yıllarda yerleşimin yoğun olmadığı Bostancı-Kızıltoprak arasındaki tek manav olmuş ve zaman içinde "Şaşkın Bakkal" adını semte de vermiştir.


          Zamanla işleri büyüterek bakkalı, 22-23 kişinin çalıştığı manavdan ziyade küçük bir hal görünümüne kavuşturan Ahmet Koşar, o dönemde çalışkanlığıyla çevresine örnek olmuş ve ticaretteki başarısını ilerleterek 1964 yılında Atlantik Sineması'nı kurmuştur. Ardından armatörlük ve nakliyecilik yapmaya başlayan Ahmet Koşar, 1969 yılında kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Semte ismini veren Ahmet Koşar'ın torunları hala aynı semtte yaşıyor ve torunu Volkan Koşar, tekstil işinin yanı sıra dedesinin kurduğu nakliyecilik firmasını da yönetmeye devam ediyor.

          Volkan Koşar, AA'ya verdiği röportajda Barış Manço'nun en çok bilinen şarkılarından biri olan "Ahmet Bey'in ceketi" şarkısında dedesi Ahmet Koşar'ı anlattığını bu şekilde dile getirmişti;

"Rahmetli Barış Manço, Moda'da oturmadan evvel Şaşkınbakkal'da otururmuş. Ahmet Koşar ve Mehmet Koşar çok sevilen sayılan esnaflar ve çalışkanlıkları çok takdir edilen kişiler. Barış Manço da o zamanlar çok genç. Kafasında bir Ahmet Koşar imajı var ve Ahmet Koşar hiçbir zaman ceketsiz bir yere çıkmaz. İşinde de özel hayatında da hep bir ceketi varmış. Tabii şarkının içinde geçen birçok şey mizansen ama yine de Ahmet Koşar'a ithaf edilmiş ya da Ahmet Koşar örnek alınarak yazılmış bir şarkı."

Hiç yorum yok