Header Ads

Fi-Çi-Pi ne anlama geliyor?


          Akilah Azra Sarızeybek Kohen'in yazdığı ilk kitap üçlemesi. Aslında son kitap olan "Pi" yi ilk başta yazmış. Hatta yazmaya Pi’nin en son sahnesiyle başlamış. Sonrasında Pi’yi anlatmak için Çi'nin, Çi’yi anlatmak için ise Fi doğmuş. Son kitap olan Pi'yi okuyanların Fi ve Çi'den sonra hayal kırıklığına uğraması ve havada kalması bu tersten başlangıçtan mıdır? Eleştiriye açık.

          İsmini Altın Oran'dan (1,618...) alan Fi (2013) Akilah takma adıyla, Çin kültüründe bedenlerimizde dolaşan hayat enerjisi anlamına gelen Çi (2014) ve hepimizin bildiği bir matematik sabiti (3,1415...) olan Pi (2015) Azra Kohen adıyla yayınlandı. Aynı zamanda Yunan alfabesinin 21, 22 ve 16. harfleri olan Phi-Chi-Pi üçlemesi, 2017'de Ay Yapım tarafından bir internet dizisine uyarlandı ve PuhuTV üzerinden yayınlanmakta. Roman serisinden Çi, dizide 2. sezon olarak devam etmekte.


          Peki her bir kelimesi/harfi ayrı bir kitap başlığı olan ve dizinin her sezonuna adını veren Fi-Çi-Pi kelimeleri/harfleri Azra Kohen için ne anlama geliyor?

Esas anlamları başka olabilir ama benim için ilk romanın adı olan 'Fi' kelimesi, ateş, ihtiras, güzellik anlamına geliyor. İkinci roman 'Çi', suyun buz hali, yaşam enerjisi… Son yayınlanan 'Pi' nin anlamıysa topraktan başını uzatan filiz, yani hayat… Bu kitapları 'çatlama cesareti gösteren bütün tohumlara' ithaf ettim.


          Türkiye'nin ilk internetten dizisi "Masum" dan sonra merakla izlenen cinsellik, ihtiras, tutku ve takıntılı aşkı anlatan internet dizisi Fi-Çi-Pi'yi ve tabi ki kitap üçlemesini sevenler olduğu gibi zaman kaybı olarak gören ve sığ bulan izleyiciler ve okurlar olduğunu da belirtmeden geçmemek gerek. Kendine yazar denmesini istemeyen Azra Kohen mi çok farklı çok ütopik düşünüyor, yorumlayanlar mı çok kültürlü ucu açık. Fakat bu kadar adından bahsedilen kitap dizi sayesinde okunuyor, dizi de kitap sayesinde izleniyor. Kitapları okumadan diziyi izleyenler veya okumayı düşünenler bu linki inceleyebilir.

Hiç yorum yok