Header Ads

Foyası meydana çıkmak deyimi nereden geliyor?


          Günlük hayatta yalanı, dolanı, hilesi, kötü niteliği, kusuru ortaya çıkmak anlamında kullanılan "Foyası ortaya çıkmak / Foyası ortaya çıkmak" deyimindeki foya kelimesinin ne anlama geldiğini biliyor muydunuz?

          Foya; Venedikçedeki "fòia" ve İtalyancadaki "foglia" kelimelerinden gelmektedir. Foya kelimesinin portföy (portafoglio), milföy (sfoglia) kelimelerindeki (Fransızcada "feuille" kelimesinden gelen) "föy" kelimesiyle benzerliği farketmişsinizdir. Latincede ise "yaprak" anlamına gelen "folium" kelimesine karşılık gelmektedir. Tıpkı alüminyum folyodaki "folyo" gibi.

          O halde foya "elle tutulur bir şey midir?" sorusu akla geliyor. Aslında ele takılan değerli aksesuarların üzerindedir. Foya, değerli taşların ışığı ayna gibi yansıtması ve daha çok parlaması için bu taşların altına konulan, kuyumculukta kullanılan ince metal bir yapraktır. Yüzük, küpe, gerdanlık gibi ziynet eşyalarının üzerindeki bu taşlar düşerse ona parlaklık veren bu metal yaprak yani foya ortaya çıkmış olur. İşte bu duruma da foyası çıktı denir.

         Kuyumculuktan gelen bu benzetmeyle gizlenen şeyler, yalanlar, çevrilen dolaplar gün yüzüne çıktığında kullanılan "foyası çıkmak" deyimi buradan gelmektedir.

Hiç yorum yok