Header Ads

Galatasaray'ın yeni başkanı Mustafa Cengiz kimdir?


          Galatasaray'ın bugün yapılan Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu'nda kulübün 37. Başkanı, mevcut başkan Dursun Özbek'e karşı 1623'e 1703 oy üstünlüğü sağlayan Mustafa Cengiz seçildi. Mustafa Cengiz, başkan adayı olmadan önceki başkanlar kadar çok göz önünde bir isim değildi. Başkan seçilmesiyle birlikte sporseverlerin aklında doğal olarak 'Mustafa Cengiz kimdir?', daha önce neler yapmıştır soruları belirdi. Yazımızda bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

          1949 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Cengiz, ilk ve orta öğretimini Gaziantep'te tamamladıktan sonra Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (Mülkiye) bitirdi. Ülkenin tarımsal modernizasyonunda kilit faktör olması amacıyla kurulan 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 belediyenin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) Genel Müdürü olarak çalıştı. 28 yaşında TANSA Genel Müdürü olan Cengiz, ülkenin o dönem kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu’dan ayrılarak özel sektöre geçen Mustafa Cengiz, 1990 yılından bu yana akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.


          TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı da yapan Mustafa Cengiz, Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak tüzüğün bugünkü koşullara uyumu konusunda Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilmiştir. İleri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilen Mustafa Cengiz, evli ve bir çocuk babasıdır.

          Mustafa Cengiz'in seçim sürecinde kendisine destek veren Abdurrahim Albayrak ve Burak Elmas'ı Sportif A.Ş.'nin başına getireceği öngörülüyor. Mustafa Cengiz'in listesindeki isimler ise şöyle;

Asil üyeler: Celal Açar, Ahmet Sabri Şenkal, Acar Baltaş, Nejat Güney, Okan Böke, Adil Araboğlu, Emre Erdoğan, Cenk Soyer, Hacı Hüseyin Toprak, Ahmet Ünal Çeviköz.

Yedek üyeler: Mahmut Recevik, Mehmet Ömer Cansever, Dinç Üner, Erol Özmandıracı, Arif Badur.

Hiç yorum yok