Header Ads

Ceviz Ağacı ve mucizeleri!


          Görüntüsü nedeniyle insan beynine benzetilen, faydaları saymakla bitmeyen Ceviz, kabuklu kuruyemişler arasında besin değeri sebebiyle bizler için vazgeçilmez bir besin kaynağı. Ceviz, içerdiği yağ asitleri ile kalp hastalıklarını, antioksidan özelliği ile Alzheimer gibi birçok hastalığı ve Omega-3 yağ oranı yüksek olmasından dolayı davranış bozuklularının önlenmesinde/gerilemesinde büyük rol oynuyor. Experimental Biology'nin sunduğu araştırmalarda; ceviz özütünün kanser kök hücrelerinin sağkalımını önemli ölçüde yavaşlattığını ve kolon kanseri kök hücrelerinin çoğalmasını azalttığını göstermiştir. Cevizin insan vücuduna bu kadar faydası varken; özellikle Anadolu'da halk arasında sıkça duyduğumuz 'Ceviz ağacının dibinde oturmak adamı erken öldürür' sözü nereden geliyor?

          Ceviz ağacının kökleri sülfür gazı salgıladığı için, altında kendi fidanları dahil başka hiçbir bitki yaşayamaz. Sülfür gazı, havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve ceviz ağacının altında oturanı sersemletir, uyuşukluk etkisi yapar.

          Gelelim Ceviz Ağacı'nın asıl mucizesine. Cevizin salgıladığı sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği var. Bilim insanları, sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacı sayısının artırılması gerektiği konusunda uyarılar yapıyor ve dünyanın birçok ülkesinde de bu konuda çalışmalar yapılıyor.


          Ceviz ağacının yapısına bakacak olursak; doğadaki en görkemli ağaçlardan biri olduğunu görürüz. Ceviz ağaçları meyvesini yaklaşık 5-10 mm kalınlığı olan yeşil bir doku ile koruma altına alır. Bu kabuk meyveyi böcek ve hayvan istilalarından korumak için geliştirilmiştir. Bu doku çatladığında cevizin toplanma zamanı gelmiş demektir. Cevizin üstündeki bu kısım ayıklanır ve tat olarak çok kötü olduğu için tüketilmez. Tadı her ne kadar kötü olsa da bu doku, bazı ilaçların yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır.

          Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı tarafından yapılan araştırmalarda, Dr. Ersin Yücel bazı bitkilerdeki zehirli maddenin insana sindirim, deri, solunum ve kan yolu ile bulaşabileceğini belirtiyor. Bu sebepten dolayı ceviz ağaçlarının insan yoğunluğundan uzak yerlere dikilmesi gerektiğini vurguluyor. Her ne kadar gölgesi güzel olsa da sersemlik ve yorgunluk yaşamamak için ceviz ağacının altına otururken dikkatli olmalı, çok uzun süre orada kalmamaya çalışmalıyız.

Hiç yorum yok