Header Ads

Gomis'in hastalığı Vazovagal Senkop nedir?


          Galatasaray'ın golcü oyuncusu Bafetimbi Gomis, bu akşam Kasımpaşa ile oynanan maçın 7. dakikasında rakip cezalanında bir anda baygınlık geçirerek herkesi korkuttu. Yaklaşık bir dakika yerde kalan Fransız golcü, daha sonra ayağa kalkarak kenarda tedavi gördükten sonra oyuna devam etti.

          Gomis, kariyerinde daha önce de buna benzer durumlar yaşamıştı. Gomis'in hastalığının adı Vazovagal Senkop. Bu hastalıkta beyne kan akışının azalmasından kaynaklanan kısa süreli bilinç kaybı ve bayılmalar yaşanabiliyor. Kaygı, korku, acı, açlık ve yoğun stres bu hastalığı tetikleyen faktörlerin başında geliyor. Bayılmaların çoğu çok kısa sürer. Bayılan kişi tam bilincine genellikle birkaç dakika içinde kavuşur. Bu hastalığın daha çok genetik olarak aileden geçtiği bilinmektedir.

Bu hastalığın tedavisi var mı?
          Gomis'in hastalığı Vazovagal Senkop'un kesin bir tedavisi bulunmuyor. İzotonik sıvılar içmek, gövde, kol ve bacaklardaki kasları gerginleştirmenin az da olsa işe yaradığı biliniyor. Herhangi hayati bir tehlike teşkil etmeyen bu hastalıkta ani duygu değişiklikleri ve yoğun stresten kaçınmak; bayılma ve geçici bilinç kaybı durumlarının yaşanma ihtimalini en aza indirmektedir.


          Çok fazla rastlanmayan bu hastalık, dünyada da Gomis ile birlikte gündeme gelmiş ve futbolseverlerin bu hastalıktan haberdar olmasına neden olmuştu. İlk olarak Ağustos 2009'daki Lyon - Deportivo hazırlık maçında bayılan Gomis, 2 ay sonra da Fransa idmanında fenalaşmıştı. 2010 Dünya Kupası elemelerinde Faroe Adaları ile oynayacakları maç öncesi yapılan antrenmanda aniden bayılan Gomis, Mart 2015'te Swansea forması giyerken Tottenham maçında da benzer bir durum yaşamıştı. O dönem Swansea'yi çalıştıran Garry Monk, Gomis'in hastalığıyla ilgili şunları söylemişti;

"Sağlık durumu gayet iyi, sedyeyle kenara geldikten sonra kendine geldi ve ilk söylediği sahaya geri dönüp dönemeyeceği oldu. Bu durum onun hayatının bir parçası. Onu transfer ederken bunun farkındaydık."

          Galatasaray Kulüp Doktoru Yener İnce, bu vakaların Galatasaray'da da tekrar edebileceğini ve bayılma durumunun sürpriz olmayacağını ancak futbol oynamasına engel bir durumun olmadığını açıklamıştı. Galatasaray, Gomis ile sezon başında sözleşme imzalamadan önce hem Fransa hem de İstanbul'da titiz şekilde kapsamlı kontrollerden geçirmiş ve kalbinde bir sorun yaşar, futbol oynamasına engel bir durum oluşursa diye sözleşmesine tek taraflı fesih maddesi koymuştu.

Bafetimbi Gomis'in Kasımpaşa maçında baygınlık geçirdiği anlar. 🙏

Hiç yorum yok